Org Chart

 

University Libraries/ Teaching & Learning Technologies Administration

  • Kathy Ray Dean, University Libraries and Teaching & Learning Technologies
    • Ed Huffman Director of Teaching and Learning Technologies
    • Mark Gandolfo Director, Digital Media Technology
    • Kimberly Anderson Director, Special Collections
    • Jared Keller Fiscal and Human Resources Officer
    • Molly Beisler Interim Director of Technical Services
    • Ann Medaille Director of Research and Instructional Services/ Interim Assistant Dean
    • Maggie Ressel Director of Access Services/ Interim Assistant Dean
 

Access Services & Building Operations

  • Maggie Ressel Director of Access Services
    • Deirdre Adams-Buckley Coordinator of Course Reserves and Document Delivery Services
      • Georgia Grundy Electronic Reserves Technician
      • Mark Lucas Document Delivery Lending
      • Rainey Marvin Course Reserves Assistant
      • Jennifer Wykoff Document Delivery Borrowing
    • Circulation
      • Molly Mott Circulation Systems Coordinator
        • Mary Martini Circulation Student Supervisor
      • Sasha Soleta Lead Campus Operator
        • Marie Bradshaw Campus Operator
    • Alden Kamaunu KC Building Operations Manager
      • David Elbe Administrative Assistant IV
      • Stephanie Flatt Administrative Assistant
      • Veronica Valencia Library Technician II for MARS/Stacks
        • Travis Williams Supply Technician I
 

Administration

  • Jared Keller Fiscal and Human Resources Officer
    • Jill Short Human Resources Liaison
      • Mel Chiguichon Administrative Assistant II
      • Jeremy Irwin Purchasing Coordinator
    • Heather Damonte Administrative Assistant IV
 

@One Digital Media Technology

  • Mark Gandolfo Director, Digital Media Technology
    • Daniel Fergus Student Digital Media Technology Manager
      • Kyle Weerheim Multimedia Production Specialist
    • Michelle Rebaleati Multimedia Production Specialist
      • Theresa Danna-Douglas Digital Photo Production Specialist
      • Maryan Tooker Media Production Specialist
    • Laura Rocke Digital Humanities Specialist
    • Shawn Sariti Digital Multimedia Production Specialist
    • Luka Starmer VR Specialist
    • Harry Thomas @One Media Technology Specialist
      • Nicole Allen Media Project Coordinator
      • Evan Grill @One Night Supervisor
 

DeLaMare Science and Engineering Library

  • Tara Radniecki Head of DeLaMare Science & Engineering Library
    • Chrissy Klenke GIS, Earth Sciences & Map Librarian
    • Nick Crowl Makerspace & Dataworks Manager
    • Maria Duque-Rueda Library Operations & Outreach Manager
      • Devon Marcille Library Collections Administrator
      • Nicholas Urruty Project Coordinator & Maps Administrator
 

Research & Instructional Services

  • Ann Medaille Director of Research and Instructional Services
    • Elena Azadbakht Health Sciences Librarian
    • Rosalind Bucy Humanities Librarian
    • Amy Hunsaker Fine & Performing Arts Librarian
    • Tati Mesfin Instruction Librarian
    • Teresa Schultz Social Sciences Librarian
    • Amy Shannon Life & Environmental Sciences Librarian
    • Rayla Tokarz Information Literacy Librarian
    • Mitchell Winterman Business & Economics Librarian
    • Kathleen Anderson Research Specialist
    • Usha Mehta Information Specialist
 

Special Collections & University Archives

  • Kimberly Anderson Director, Special Collections
    • Iñaki Arrieta Baro Basque Librarian
      • Jacqueline Casey Basque Library Technician II
    • Donnie Curtis Research/Instruction Librarian
    • Jessica Maddox Collections Management Archivist
    • Ian McGlory Processing Archivist
    • Elspeth Olson Project Archivist
    • Jacquelyn Sundstrand Manuscripts and Archives Librarian
    • Kathy Totton LOA
 

Teaching & Learning Technologies

  • Ed Huffman Director of Teaching and Learning Technologies
    • Greg Gardella Instructional Technology Manager
      • Gregory Brettell IT Professional I
      • Brad Kuhn Audio Visual Technician II
        • Mike Kari Audio Visual Technician II
      • Danielle Gann-Lind Resource Management and Logistics Coordinator
      • Kevin Nussear Classroom Computer Specialist
    • Don Massie Instructional Technologist
    • Kathryn Hanselman Instructional Designer
    • Lia Schraeder Instructional Designer
    • Bowen Drewes Instructional Technologist
    • Kari Johnson Learning Management System Administrator
    • Wenzhen Li Instructional Designer
 

Technical Services

Technical Services acquires information resources, both online and in print, and collaborates to build, organize, and improve access to those resources for the UNR community.

  • Molly Beisler Interim Director of Technical Services
    • Paoshan Yue Head of E-Resources & Acquisition Services
      • Cammi Carpenter One-Time Purchases Supervisor
        • Rebekah Valorn Book & Media Purchasing Technician
        • Anne Marie Tellez Print Format Receiving Technician
      • Trish Tlapak Acquisitions Budget Coordinator
      • Sean Busey Continuations Specialist
    • Emily Boss Head of Metadata & Cataloging
      • Lee Brockmeier Government Documents Team Lead
        • Alisa Huckle Government Documents Technician
        • Falisha Purkiss Government Documents Technician
      • Enrique Valdivia Cataloging Technician
      • Beth Watt Cataloging Technician
      • Linda Perry Cataloging Technician
      • Jeremy Floyd Metadata Librarian
        • Christopher Anderson Metadata Technician
    • Nathan Gerth Head of Digital Services
      • Katherine Dirk Digitization Lab Manager
      • Tanner Kowalczik Web Developer
      • Emily Mathews Sierra Administrator
    • Discovery Services
      • Jazmin Arevalo e-Resources Technician
      • Emily Dunster e-Resources Technician